Dětské zuby

Dětské zuby

Dětská stomatologie se od ošetřování dospělých v mnohém liší. Důležitý je především jiný přístup, pochopení a trpělivost. Dětský zubař se snaží, aby vše probíhalo v příjemné atmosféře, aby dítě nemělo z návštěv u „pana zubaře“ strach a nenásilně si vypěstovalo kladný vztah k péči o zuby.

Dítě by mělo absolvovat preventivní zubní vyšetření do konce prvního roku života, aby si mohlo na prostředí zubní ordinace zvyknout a neseznamovalo se s ním až ve chvíli, kdy bude třeba léčit kazy. Preventivní prohlídky by se měly opakovat každých 4-6 měsíců , protože kazy na dětských zubech postupují rychleji a je proto potřeba jim účinně předcházet. Právě díky pravidelným kontrolám se nám společně podaří omezit množství pro dítě nepříjemných zákroků na minimum.

O dětských zubech a péči o ně také existují mnohé pověry, které je třeba vymýtit. I přesto, že dětské zuby jsou jen dočasné, a tedy tak trochu „na zkoušku“, je potřeba je čistit a také je spravovat. Z lékařského hlediska je k tomu mnoho důvodů a toto jsou jen ty nejdůležitější z nich:

  • i u dětských zubů může kaz dítě bolet
  • kaz se „umí“ přenést z dětského zubu na stálý zub
  • kazy dětských zubů mohou způsobit odumření zubního nervu a následně tzv. váček, který může poškodit i zárodek stálého zubu
  • odumřelé dětské zuby je většinou třeba vytrhnout. Takto vzniklá mezera v zubní řadě se může zaplnit vtlačením okolních zubů do mezery. Pak se ovšem nedostává prostor pro prořezání stálých zubů, které rostou křivě a přichází nutnost ortodontické léčby.

Je potřeba také vědět , že i samotné čištění zubů dětí vyžaduje zvláštní přístup. Většina i větších dětí potřebuje pomoc rodičů. Je jim vždy potřeba zuby „dočistit“, dokud to nezvládnou dokonale sami. Za stav zubů dětí bez výjimky odpovídají rodiče a je proto výhodné, pokud mají rodiče i děti měli stejného stomatologa. Společné návštěvy šetří nejen čas, ale dítě se také učí na příkladu rodičů zodpovědnému přístupu ke svému zdraví. Rodič se také může s lékařem radit a lékaři to umožňuje mít na dítě vliv i přes jeho rodiče. Odbornost dětského stomatologa není podle našeho názoru nutná, rozdíl není medicínský, jde spíše o rozdílný přístup k dětskému pacientovi.

Design by Vanavi.com